تبلیغات
تقدیر - مطالب مهمّ در رانندگی (در ایران)

ساقیا بده جامی زان شراب روحانی ... تا دمی بیاسایم زین غبار جسمانی

مطالب مهمّ در رانندگی (در ایران)

نویسنده :سهیل بی نشون
تاریخ:سه شنبه 27 تیر 1391-03:37 ب.ظ


این تجربیات شخصی ام
در رانندگی در ایران هست که در هیچ کتاب رانندگی نوشته نشده :

در حین رانندگی در ایران مواظب این چند مورد باشید:

 

1- تاکسی ها


رانندگان تاکسی ایرانی ، بدترین و خلاف ترین رانندگانی هستند که جهان به چشم خود دیده است. این رانندگان تاکسی، برای اخذ کرایه 200 تومانی از مسافر، در وسط خیابان میخ ترمز میروند. یعنی جفت پا روی ترمز !
- اصولاً رانندگان تاکسی ها راهنما و کاربرد آن را در خودرو نمی دانند و به انسانها به چشم پول نگاه می کنند.

2- نیسان

رانندگان نیسان مخصوصاً نیسان های آبی رنگ، همان هایی هستند که گوسفندان خود را فروخته اند و با پولش یک خودروی نیسان گرفته اند. برای آنها تمام خیابانهای شهر، دهات و آبادی خودشان است.
- ممکن است راهنما بزنند ولی شما زیاد جدّی نگیرید چرا که ممکن است درحالی که راهنما می زنند به سرعت فرمانشان را به همان سمت کج کنند!!!3- رانندگان مونّث (خانمها)

این قبیل رانندگان، جزو دسته ی لاک پشت ها هستند. یعنی هرچقدر بوق بزنید ، نمی شنوند. در جایی که باید تند بروند آهسته و در جایی که باید آهسته بروند ، تند رانندگی می کنند.
- ممکن است در آینه نگاه کند ولی شک کنید! احتمالاً مشغول آرایش ابرو و زدن رژ لب می باشد.
- ممکن است فلاشر او روشن باشد ولی جدّی نگیرید . خطری شما را تهدید نمی کند. احتمالاً دکمه فلاشر را با برف پاک کن اشتباه گرفته است !
- در یک خیابان سه بانده ، اگر یکی از باندها متوقّف شده بود، یقیناً بدانید که در جلوی این ترافیک ، مقصّر یک راننده ی خانم است !
البتّه اگر از حقّ نگذریم تک و توک استثنائاتی هم دارند که انصافاً ماهر هم توشون پیدا میشه . هر 2 یا 3 میلیون نفر خانم یک نفر، راننده حرفه ای است.


4- خودروهای نظامی

 

رانندگان این خودروها، جزو خطرناک ترین ها می باشند، چرا که قانون برای خودروهای نظامی استثناء قائل شده است، لذا، این خودروها که اکثرشان رانندگان شهرستانی و حتّی بدون گواهینامه هستند، باعث خطر در جاده ها و خیابانها هستند.
- اکثر این رانندگان وسایل نقلیه نظامی، سابقه ی رانندگی با تراکتور و یا موتور سیکلت داشته اند، لذا باید با احتیاط از کنارشان رد شوید . این دسته افراد، میانه ی خوبی با آینه ی ماشین ندارند !
- یا با اعصاب خورد مشغول انجام وظیفه و گشت زنی هستند.
- یا با خوشحالی مشغول دید زنی و هیز بازی در خیابانها هستند.
- یا برای اینکه به بقیه مردم، قدرت خودشان را نشان دهند، از بین ماشین ها لایی می کشند ، سریع می روند و از چراغ قرمز با سرعت نور عبور می کنند! و ...5- خودروهایی که پشت شیشه عقب آنها با رنگ پلاستیک ، شعارهای مذهبی نوشته شده است!


 اعم از : یا ابالفضل (خطرناک ترین مورد) ، ساقی کوثر، یا حسین ، بیمه ی ابالفضل، بیمه ی امام زمان و ...

6- دست اندازهای ایرانی

در خیابانهایی که برای اوّلین بار در آن رانندگی می کنید، آهسته برانید. چرا که هر لحظه ممکن است با دست اندازی به بزرگی یک تپّه برخورد کنید.
اصولاً برای صرف جویی در هزینه های اداره راهنمایی و رانندگی، هیچ گونه علایم هشدار برای دست انداز ، اعم از تابلو و شب نما و ... تعبیه نشده است. گاهی ممکن است دست انداز ها را رنگ زده باشند امّا جدی نگیرید چون براحتی پاک می شود و تا رنگ زدن بعدی ، 8 سال طول خواهد کشید.

این مطالب تجربه شخصی بنده بود و از جایی زیراکس و فتوکپی و ... نگرفته ام. امیدوارم علاوه بر کتاب آیین نامه مقررات راهنمایی رانندگی، به درد هنرجویان رانندگی بخورد. با تشکر
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()